F3B Colmar (Francie)

O víkendu jsme se zúčastnili letošního prvního závodu seriálu Světového poháru F3B v Colmaru (Francie). Překrásné počasí; pro mne poněkud extrémní. V noci zamrzlá voda v ešusu a přes den 28°C na slunci; jak na Sahaře. Asi si budeme muset zvykat.

Kluci z FUSO týmu (Petr Fusek, Jirka Tůma a Pavel Marek) lítali v pohodě. Nám (Roman Vojtěch, Honza Kohout a Michal Behenský ve spolupráci s belgicko-francouzským týmem) se moc nedařilo a co se mohlo po..at, tak to se po…lo. Hlavu nevěšíme, jedeme dál. Výsledky na www.f3b.de.

Na soutěži jsem rovněž mluvil s koordinátorem SP F3B Martinem Weberschockem o nutných podmínkách pro létání v Německu od letošní sezony. Nehořlavý štítek s kontaktními údaji je asi každému již jasný. S web školením resp. kvízem a následujícím certifikátem/potvrzením je to asi následovně.

Toto potvrzení musíte mít pokud chcete létat výše jak 100m a za předpokladu, že NE-letíte na oficiální letové ploše (sportovní či jiné regulerní letiště pro skutečná letadla). Jsou plochy, které jsou pouze modelářské a přesto tento status mají (např. Mnichovské modelářské letiště). Podle mého názoru by pořadatel měl v propozicích jednoznačně uvést, zda toto potvrzení bude vyžadovat. Pro tuto F3B sezonu jde tedy nejspíše pouze o soutěž v Kulmbachu, protože Kirchheim, Nardt, Lunen a Mnichov mají status regulérních letišť.

Mimochodem ještě ke Kulmbachu. Startovné 65EUR, certifikát 27EUR, celkem jen na startovném tedy téměř 2.400Kč(?!) To mi přijde prostě už přes čáru. Opravdu všichni dělají maximum pro to, aby F3B byl sport jen pro pár zbohatlíků v důchodu…

4 comments to F3B Colmar (Francie)

 • SkorpionCZ

  čau Romane, jak dlouhou platnost má ten certifikát? Nikde jsem to tam neviděl. Borci fakt myslí, že nemáme co na práci. Štítek beru, je to i celkem pochopitelné, ale ztrácet čas certifikátem a ještě za to nemálo platit už mi přijde trochu moc. Psal jsem pořadateli, jestli jej bude vyžadovat, odpověď žádná, fakt pecka. Díky Petr

 • Ahoj Petře,
  …Dieser ist fünf Jahre gültig und kostet gemäß behördlicher …

 • tomashr

  Už jsem to psal jinde – DE certifikát jsem pro ověření postupu získal přesně za hodinu a cena kolem 25 EUR na 5 let je fakt to poslední, co hraje ve výdajích roli.
  Zase to tolik nedramatizujme, Němci to pojali docela rozumně, on ten „test“ vlastně není ani test, lze vyplňovat neomezeně opakovaně, v podstatě jde spíš o školení než test. Účelem evidentně bylo spíš to, aby si každý musel uvědomit, že se modelů také týkají nějaká pravidla, nikoli někoho „zkoupat“ a tohle jistou logiku má.
  Osobně bych se sice bez toho celkem obešel, ale když už došli k tomu, že něco takového musí být, tak musím uznat, že se mi konkrétní přístup který použili docela líbí…

 • SkorpionCZ

  Jenže na mezinárodní soutěži ti přesně řeknou, kde máš a kde nemáš létat, no a víc vědět nepotřebuješ. Tohle se zatím dělo na všech letištích, takže k čemu to je pro mezinárodní soutěže dobré moc nechápu. Test tě létat nenaučí a letové zóny dostaneš na místě. Něco jiného je když si borec koupí dron a hned jde natáčet nad město, nebo něco podobného. Ale nakonec to je jedno, prostě předpis.